Od usprawnienia procesów, przez integrację IT, po decyzje oparte na danych. 42% firm wykorzystuje automatyzację i sztuczną inteligencję
Automatyzacja i AI stają się kluczowymi elementami transformacji w wielu sektorach gospodarki. 42% firm deklaruje ich wdrożenie, a 23,5% ma takie plany, wynika z „Barometru Rynku Pracy 2025” Gi Group Holding. Tempo zmian rośnie – warto pamiętać, że choć Polska nie jest w europejskiej czołówce, to jeszcze dwa lata temu zaledwie 21% firm stosowało rozwiązania z zakresu automatyzacji, a kolejne 8% dopiero je planowało.
Automatyzacja nie jedno ma imię
Jak wynika z „Barometru Rynku Pracy 2025 automatyzacja jest dla firm przede wszystkim narzędziem do zwiększania efektywności – zarówno w obszarze produkcji, jak i operacji biznesowych – aż 47% przedsiębiorstw utożsamia ją właśnie z tymi obszarami. Dla 34% firm automatyzacja to integracja systemów IT, mająca na celu poprawę efektywności pracy, a 32,7% postrzega ją jako sposób na lepsze wykorzystanie danych i narzędzi cyfrowych w podejmowaniu decyzji. Najrzadziej rozumiana jest jako zastępowanie pracy ludzkiej przez technologie w rutynowych zadaniach – tak wskazało 28,6% firm.
– Automatyzacja to już nie tylko stosowanie zaawansowanych rozwiązań technologicznych wspierających produkcję. Przybiera wiele form – od integracji systemów IT, po analitykę danych wspomagającą podejmowanie decyzji. Różnorodność jej wykorzystania pokazuje, że nie jest celem samym w sobie, ale narzędziem, które może zwiększać efektywność, obniżać koszty, poprawiać jakość produktów i usług – podkreśla Tomasz Tarabuła, Dyrektor Regionalny Gi Group.

41,6% firm wykorzystuje automatyzację i AI, a 23,5% planuje je wdrożyć
Z „Barometru Rynku Pracy 2025” wynika, że obecnie 41,6% firm wykorzystuje automatyzację i sztuczną inteligencję, przy czym ponad 12 % uważa, że robi to skutecznie. To głównie małe i średnie przedsiębiorstwa oraz firmy z branży transportowo-logistycznej, w których wdrożenia mogą być prostsze ze względu na mniejszą skalę działalności, bądź bardziej sprecyzowane potrzeby. Jednocześnie ponad jedna trzecia firm (29,4%) przyznaje, że korzysta z automatyzacji i AI w pewnych obszarach, dostrzegając potencjał do rozwoju w tym zakresie. Wśród nich dominują duże przedsiębiorstwa oraz podmioty z sektora usługowego, które ze względu na swoją strukturę i liczbę procesów wymagają bardziej złożonych wdrożeń.

23,5% firm wykorzystanie takich rozwiązań ma dopiero w planach – są to częściej małe podmioty, głównie z sektora handlowego i publicznego. Z kolei ponad 20% badanych przedsiębiorstw przyznaje, że nie korzysta z tych technologii i nie planuje tego zmienić w przyszłości – dotyczy to przede wszystkim sektora publicznego i przemysłu.

– Warto pamiętać, że jeszcze dwa lata temu zaledwie 21% firm deklarowało, że wdrożyło lub właśnie wdraża rozwiązania z zakresu automatyzacji, a kolejne 8% dopiero je planowało lub rozważało. Aż 71% przedsiębiorstw w ogóle nie brało ich pod uwagę. Od tego czasu tempo wdrożeń wyraźnie przyspieszyło – to już nie jest opcja, lecz konieczność w obliczu rosnących wyzwań operacyjnych i presji na efektywność – dodaje Tomasz Tarabuła, Dyrektor Regionalny Gi Group.
Technologia, koszty, brak wiedzy, a może obawy – co blokuje automatyzację w polskich firmach?
Firmy, które nie wprowadzają automatyzacji i AI najczęściej argumentują to ograniczeniami technicznymi (25,9%), brakiem wiedzy kadry zarządzającej (25%) oraz obawami o bezpieczeństwo danych (24,6%) i wysokimi kosztami wdrożenia (24,3%).
– Implementacja innowacji to nie tylko kwestia zaplecza technologicznego i finansowego – równie istotne są kompetencje pracowników, aby potrafili efektywnie korzystać z wprowadzanych rozwiązań. Brak odpowiednich umiejętności może być istotną przeszkodą, co sygnalizuje ponad 18% firm. Dodatkowym wyzwaniem jest złożoność procesów integrujących systemy, która również wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Barierą bywa też sama postawa pracujących – nieufność, obawa przed większym nakładem pracy związanym z nauką nowych narzędzi czy przekonanie, że nie każda zmiana to realna szansa. W takich przypadkach warto pamiętać, że oprócz szkoleń bardzo ważna jest komunikacja i wsparcie w budowaniu otwartości na zmiany – wyjaśnia Ewa Michalska, Dyrektor Operacyjna Grafton Recruitment.
Największe przedsiębiorstwa najczęściej wskazują na ograniczenia techniczne (31%) oraz niedostateczne kompetencje kadry zarządzającej (28%). Obawy dotyczące bezpieczeństwa danych podzielają zarówno duże, jak i małe firmy (27%). Z kolei wysokie koszty implementacji stanowią największą barierę dla firm średniej wielkości (28%).
Patrząc na branże, to ograniczenia infrastruktury IT najczęściej hamują rozwój automatyzacji w sektorze transportowo-logistycznym, przemysłowym i publicznym. Brak wiedzy kadry zarządzającej to problem szczególnie widoczny w firmach usługowych. Handel z kolei najbardziej obawia się zagrożeń związanych z bezpieczeństwem danych, co może wynikać z dużej liczby obsługiwanych klientów i przetwarzanych informacji. Wysokie koszty wdrożenia to z kolei wyzwanie dla sektora publicznego, który działa w ramach ściśle określonych budżetów i regulacji dotyczących finansów publicznych. Kwestie finansowe są także barierą dla firm usługowych i przemysłowych.

– W zestawieniach Eurostatu Polska zajęła przedostatnie miejsce w Unii Europejskiej pod względem wykorzystania przez firmy sztucznej inteligencji. Odsetek firm korzystających z rozwiązań AI w naszym kraju wynosi 5,9%, podczas gdy w UE wynosi on średnio 13,5%, a w Danii wręcz 27,6%. Trudno o optymizm. A przecież musimy uwzględnić fakt, iż z globalnej perspektywy UE pozostaje w tyle z inwestycjami w sztuczną inteligencję, a także skalą jej wdrażania. Nie pozostaje to bez wpływu na potencjał i konkurencyjność unijnej gospodarki. Rozwój AI rodzi wiele obaw, także w kontekście jej wpływu na rynek pracy, warto jednak podkreślić, że nie powstrzymamy tej (r) ewolucji – podkreśla Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy, Konfederacja Lewiatan.
Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że 76% firm uważa robotyzację i automatyzację za kluczowe dla utrzymania przewagi konkurencyjnej w nadchodzących latach.
– Wdrażanie technologii to nie tylko kwestia technologii, ale przede wszystkim strategii i odpowiedzialnego przywództwa. Sukces firm wdrażających nowoczesne rozwiązania w dużej mierze zależy od gotowości do inwestowania w rozwój kompetencji zespołów oraz budowania kultury otwartej na zmiany. Kluczowe jest nie tylko pozyskiwanie specjalistów, ale również podwyższanie i zmiana kwalifikacji obecnych pracowników – tak, aby nowe technologie nie tworzyły przepaści, lecz pomosty do dalszego rozwoju – dodaje Daniel Piaszczyk, Executive IT Partner w Wyser Executive Search.
Link do „Barometru rynku pracy 2025”: https://www.gigroupholding.com/polska/insights/barometr-rynku-pracy-2025/?utm_source=media&utm_medium=pr&utm_campaign=barometr_19
***
Gi Group Holding
Gi Group Holding to międzynarodowa agencja pracy należąca do czołówki światowych liderów branży rozwiązań rekrutacyjnych. Jest obecna w 37 krajach – w Europie, Azji i Amerykach. W Polsce działa od 2007 roku, zapewniając kompleksowe usługi doradztwa w obszarze HR, optymalizacji zatrudnienia oraz rekrutacji pracowników wszystkich szczebli w ramach marek: Gi Group (rekrutacja oraz zatrudnienie stałe i czasowe pracowników niższego szczebla, outsourcing), Grafton Recruitment (rekrutacja specjalistów oraz na stanowiska kierownicze), Wyser (rekrutacja managerów wyższego i średniego szczebla), Gi BPO Finance (outsourcing procesów bankowych i ubezpieczeniowych oraz Thomas International (narzędzia psychometryczne wspierające rekrutację i rozwój). Więcej: https://www.gigroupholding.com/polska/
KONTAKT DLA MEDIÓW
Dorota Zawadzka
Communications Manager, rzecznik prasowy Gi Group Holding w Polsce
E: dorota.zawadzka@gigroupholding.com
M:+ 48 724 870 909